Nauka z podręcznikiem

Nauka z podręcznikiem

Prowadzenie lekcji bez podręcznika byłoby sporym utrudnieniem, nie tylko dla uczniów, ale także samego nauczyciela. W ostatnich miesiącach znaczenie wydawnictw dydaktycznych jeszcze wzrosło, ponieważ dzieci zostały zmuszone do samodzielnego przyswajania materiału w domu. Na rynku nie brakuje przeróżnych podręczników, odmiennych pod względem formy, ceny, a nawet treści. Co roku nauczyciele mają zatem nie lada orzech do zgryzienia. Zanim przedstawią wybrane przez siebie podręczniki, powinni wziąć pod uwagę sporo szczegółów.

Wybór dobrego podręcznika

Przytłoczeni nadmiarem możliwości nauczyciele w pewnym momencie mogą poczuć przytłaczające zmęczenie. Wówczas pojawia się chęć szybkiego wybrania tytułu, wszystko byle pozbyć się problemu. Niestety nie jest to zbyt dobra strategia, ponieważ może skutkować trudnościami w przyswajaniu informacji przez uczniów, a także niepotrzebnymi wydatkami dla rodziców. Ceny podręczników bywają bowiem bardzo różne, a wysoka cena nie zawsze gwarantuje najlepszą jakość. Nauczyciel powinien przede wszystkim wziąć pod uwagę już posiadane umiejętności dzieci i młodzieży. Dobre WSiP podręczniki wyróżniają się bogatą szatą graficzną, która ułatwia przyswajanie wiedzy (https://www.taniaksiazka.pl/wydawnictwo/wsip). Ponadto w nowym wydaniu książki te uzupełniane są nie tyle o dodatkowe materiały drukowane, co wszechstronne pomoce audiowizualne. Wszystko po to, by sprostać oczekiwaniom współczesnych uczniów. A oni najlepiej czują się wśród nowoczesnych technologii. Z tych ostatnich trzeba zatem korzystać, jeżeli chce się zachęcić młodych ludzi do nauki.

Nauka z podręcznikiem

Trudno wyobrazić sobie lekcję bez podręcznika. Nawet jeżeli niektóre zajęcia da się zorganizować bez posiłkowania się zawartą w nim wiedzą, to na ogół taka książka bardzo się przydaje tak uczniom, jak i nauczycielom. Dla młodych ludzi podręczniki są uporządkowanym źródłem wiedzy. Pomagają usystematyzować informacje, a te dobrze wydane pokazują dodatkowo sposoby rozwijania zainteresowań. Prowadzącemu lekcje podręcznik ułatwia stworzenie scenariusza zajęć oraz przekazanie wszystkich niezbędnych informacji. W tym roku uczniowie musieli w znacznym stopniu uczyć się sami. Ograniczony kontakt z nauczycielami sprawił, że wiedzę musieli czerpać głównie z posiadanych książek. Epidemia pokazała, jak ważny jest świadomy wybór podręcznika. Nie powinna być to przypadkowa decyzja. Wydarzenia ostatnich miesięcy udowodniły ogromną rolę pomocy naukowych. Bez nich uczniom w czasach społecznej izolacji byłoby o wiele trudniej.

Szkoła autorstwa freepik - pl.freepik.com